Εορτή 28ης Οκτωβρίου 1940

Το 2ο Γυμνάσιο Πύργου, στις 25/10/2019, πιστό στο ετήσιο ραντεβού του με την Ιστορία, τίμησε τους αγωνιστές και τις αγωνίστριες του πολέμου του 1940.

Γιορτή 28ης Οκτ 019 1

Πριν την έναρξη της εορτής έγινε ανάγνωση του Πρακτικού του Συλλόγου Διδασκόντων αναφορικά με τον ορισμό των σημαιοφόρων και των παραστατών για την παρέλαση καθώς και η παράδοση της Σημαίας από τον Διευθυντή του σχολείου μας κ. Γεώργιο Κομιώτη στη σημαιοφόρο Γιαννικούλη Διονυσία.

Ακολούθησε η γιορτή, η οποία, εκτός από το χρονικό και τα ποιήματα, ήταν πλαισιωμένη από πλούσιο ηλεκτρονικό υλικό αρχείου του πολέμου.

Γιορτή 28ης Οκτ 019 4

Στη συνέχεια δόθηκαν τα Βραβεία, τα Αριστεία καθώς και οι Έπαινοι προσωπικής βελτίωσης. Αξίζει να σημειωθεί ότι φέτος για πρώτη φορά βραβεύτηκαν μέλη του περσινού Δεκαπενταμελούς Μαθητικού Συμβουλίου, τα οποία με τις περσινές τους δράσεις άφησαν ως <παρακαταθήκη> στο σχολείο μας ένα αρκετά μεγάλο χρηματικό ποσό, το οποίο θα αξιοποιήθηκε ήδη για την υλικοτεχνική αναβάθμιση του 2ου Γυμνασίου.

Γιορτή 28ης Οκτ 019 7

Τους μαθητές-τριες του σχολείου συνεχάρη ο Δ/ντης κ. Γ. Κομιώτης, για την προσοχή στην παρακολούθηση των δρώμενων, καθώς και τους συμμαθητές-τριες τους που υλοποίησαν την γιορτή, όπως και τις καθηγήτριες που είχαν την επιμέλεια της γιορτής, κ. Αργυρίου Αρετή και Χέλη Κωνσταντίνα.

Γιορτή 28ης Οκτ 019 90