Σχολική Εορτή των τριών Ιεραρχών

Την 29η Ιανουαρίου το 2ο Γυμνάσιο Πύργου εόρτασε τους τρεις Ιεράρχες, τον Άγιο Ιωάννη Χρυσόστομο, τον Άγιο Γρηγόριο Θεολόγο και τον Μέγα Βασίλειο. Αυτά τα πρόσωπα ανεδείχθησαν και τιμώνται ως προστάτες της Παιδείας αιώνες τώρα.

Την εκδήλωση άνοιξε ο μαθητής Ε. Παπαηλιού, που έψαλλε το απολυτίκιο των Ιεραρχών, στη συνέχεια αναγνώστηκε η εγκύκλιος της Ιεράς Συνόδου για τους τρεις Ιεράρχες -από τον π. Θ Χαμάλη, Θεολόγο του σχολείου-, που υπήρξαν πρότυπα για τους μαθητές με τη μεγάλη τους μόρφωση όχι μόνο εκκλησιαστική αλλά και «θύραθεν», αρχαία ελληνική. Ο κ. Γ. Κομιώτης, ο Διευθυντής του σχολείου, εκφώνησε τον πανηγυρικό της ημέρας, αναλύοντας όψεις και πλευρές της διδασκαλίας τους και της ζωής τους. Ακολούθως προβλήθηκαν σχετικές διαφάνειες και video όπου σημειώθηκαν οι εκπαιδευτικές θέσεις του Χρυσοστόμου, του Γρηγορίου & του Μ. Βασιλείου για τη μελέτη, τις μεθόδους διδασκαλίας, το κατάλληλο περιβάλλον του σχολείου, τη γνώμη τους για τις ποινές αλλά και την αμοιβή του εκπαιδευτικού. Απόψεις τόσο επίκαιρες σήμερα. Την επιμέλεια της εορτής είχαν οι καθηγητές : π. Θ. Χαμάλης και Γ. Κομιώτης, καθώς και αρκετοί μαθητές που είχαν την τεχνική κάλυψη της εκδήλωσης.