«Εξ ύψους Ανατολή»

Η Χριστουγεννιάτικη εορτή του 2ου Γυμνασίου Πύργου φιλοξενήθηκε στο αμφιθέατρο του 1ου Γυμνασίου την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017 και ξεκίνησε με το χαρμόσυνο τροπάριο που φέρνει το μεγάλο μήνυμα της Γέννησης του Υιού του θεού «Ο Χριστός γεννιέται σήμερα, ο γιος του Θεού βλέπει το φως, σαν ένας άνθρωπος, σ’ένα παχνί ζεστό από τα φώτα των ζώων» - βαθύτατος συμβολισμός - και το απολυτίκιο «Η Γέννησή σου Χριστέ».

Xριστούγεννα και πάλι, μια γιορτή που συγκλονίζει τις καρδιές των Ορθοδόξων. Ο Παπαδιαμάντης έγραφε το 1887 στην εφημερίδα της 25ης Δεκεμβρίου: «Εδώ το Πάσχα είναι η λαμπροτάτη του Χριστιανισμού εορτή, τα Χριστούγεννα είναι η συγκινιτικωτάτη». Μία πράγματι συγκινητική και όμορφη εορτή που επιμελήθηκε η κα Πέρδικα Ελένη, καθηγήτρια θρησκευτικών, θέτοντας τους προβληματισμούς και τις σκέψεις των μαθητών σχετικά με το βαθύτατο νόημα των Χριστουγέννων στην σύγχρονη εποχή του καταναλωτισμού και της μοναξιάς του ανθρώπου.

Σε μια διαφορετική εκδήλωση, που εκτός από τα ωραία ποιήματα που απήγγειλαν οι μαθητές και μαθήτριες, έκανε αναφορά στην πλούσια λογοτεχνική μας παράδοση σχετικά με το ουσιαστικό νόημα της εορτής και συγκεκριμένα με το Χρονικό της Γέννησης που παρουσιάζεται με γλαφυρό τρόπο μέσα από τα παραδοσιακά κάλαντα των Χριστουγέννων στο έργο του Φώτη Κόντογλου «Παραμονή Χριστουγέννων». Η χριστουγεννιάτικη συγκίνηση της εορτής μεταφέρθηκε ακόμη στα χριστουγεννιάτικα διηγήματα που πηγάζουν από τις βαθιές ρίζες της εκκλησιαστικής λατρευτικής μας εμπειρίας με την προβολή της ταινίας μικρού μήκους «Το κοριτσάκι με τα σπίρτα».

Γιορτή - Μητρόπολη κάθε γιορτής, μας πλημμύρισε χαρά, γαλήνη, αγάπη και φως για να μας οδηγήσει στην Βηθλεέμ: «Καλά και Ευλογημένα Χριστούγεννα, με Υγεία και με ...τα σμύρνα της ελπίδας, το λιβάνι της πίστης και της αγάπης το χρυσάφι».

Στην άψογα επιμελημένη γιορτή βοήθησαν καίρια η κα Γούτου Μαρία, καθηγήτρια μουσικής που είχε ετοιμάσει τα τραγούδια της χορωδίας με τους μαθητές καθώς και οι κ. Στυλιάρα Σταυρούλα, Ζούνη Αικατερίνη, Ηλιοπούλου Δέσποινα, Μπαρδοπούλου Κων/να, Παναγούλια Αθηνά και Πανόπουλος Νικόλαος.

Στο τέλος της γιορτής ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου Πύργου κ. Κομιώτης Γεώργιος ευχαρίστησε τον Δ/ντή του 1ου Γυμνασίου κ. Μπίρμπα Γεώργιο για την παραχώρηση του θεάτρου του σχολείου του, την κα Τερζή Τίτα, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΕ Ηλείας και τους γονείς που παρευρέθηκαν στην εκδήλωση που έκλεισε με ευχές και τα παραδοσιακά κάλαντα των Χριστουγέννων.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

Σχόλια του τύπου: