Πανόραμα Πειραμάτων Φωτός

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Επιστημονική Ημερίδα "Πανόραμα πειραμάτων φωτός" την Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου.

Η ημερίδα διοργανώθηκε από το Γραφείο Σχολικών Συμβούλων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας, το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Ηλείας και την Ένωση Ελλήνων Φυσικών και φιλοξενήθηκε στο χώρο του 2ου Γυμνασίου Πύργου, υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με αφορμή την επιλογή από την UNESCO του έτους 2015 για τον παγκόσμιο εορτασμό του Διεθνούς Έτους Φωτός. Η επιλογή αυτή δεν ήταν τυχαία. Βασίστηκε, αντίθετα, στο γεγονός ότι η χρονιά αυτή συμπίπτει με την επέτειο ορισμένων σημαντικών επιστημονικών ανακαλύψεων που συνέβαλαν καθοριστικά στις προσπάθειες των επιστημόνων να αποκρυπτογραφήσουν την φύση του φωτός.

Στην εκδήλωση παρουσίαστηκαν ενδιαφέροντα πειράματα φωτός από ομάδες μαθητών σχολείων από τον Πύργο, την Αμαλιάδα, το Πελόπιο, τα Κρέστενα, τα Μακρίσια και τη Βάρδα, τα οποία παρακολούθησαν πλήθος μαθητών από σχολεία του Νομού Ηλείας.

Η ημερίδα συνεχίστηκε το απόγευμα με τις ακόλουθες εισηγήσεις:

• «Φως, ύλη και τεχνολογία», Βάινος Νικόλαος, Καθηγητής  Πανεπιστημίου Πατρών
  • «Ο δρόμος του φωτός στο μονοπάτι της οπτικής ίνας», Ηλίας Καλογήρου, Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Ηλείας
  • «Σε κοίταζα μ? όλο το φως και το σκοτάδι που έχω», Σπυρέλη Χρυσούλα, Σχολική Σύμβουλος ΠΕ02
  • «Το φως ως ακτίνα, κύμα, κβάντο», Ιωάννης Γάτσιος, π. Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Ν.Σμύρνης
  • «Ανατομία ενός φωτονίου», Χάρης Αναστόπουλος, Λέκτορας Πανεπιστημίου Πατρών
  • «Συμπερασματικά. Τι είναι τελικά το φως;», Ανδρέας Νιώτης, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ04