2ο Πρόγραμμα ξανά, 2 πελάγη με χορούς

Την Τετάρτη 21 Μαΐου 2014, οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Πύργου παρουσίασαν, στο προαύλιο του σχολείου, ένα συγκινητικό αφιέρωμα στο Δεύτερο Πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας.

Η εκδήλωση άνοιξε με καλωσόρισμα και σύντομο χαιρετισμό από το διευθυντή του Γυμνασίου κ. Γιώργο Φωτεινόπουλο, ο οποίος έκανε σύντομη αναφορά στην ιστορία του Δευτέρου Προγράμματος.

«Εμείς εδώ απόψε - είπε ο διευθυντής του σχολείου - γυρνάμε και πάλι το κουμπί και ζωντανεύουμε το Δεύτερο Πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας».

Στη συνέχεια, οι μαθητές ερμήνευσαν έντεχνα ελληνικά τραγούδια, διαλεγμένα από την πλούσια συλλογή του Δευτέρου Προγράμματος, εντυπωσιάζοντας τόσο με τις ατομικές όσο και με τις χορωδιακές ερμηνείες τους. Τη διεύθυνση της χορωδίας είχε η καθηγήτρια μουσικής κ. Φωτεινή Νικολοπούλου. Τη χορωδία συνόδευσε ορχήστρα, στην οποία συμμετείχαν μαθητές και άλλων σχολείων του Πύργου αλλά και εκπαιδευτικοί.

Το πρόγραμμα έκλεισε με χορούς του Αιγαίου, που παρουσίασαν οι μαθητές του σχολείου με την καθοδήγηση της γυμνάστριας κ. Χαράς Παπαδοπούλου. Το θερμό χειροκρότημα στο τέλος της εκδήλωσης, ήταν η καλύτερη επιβράβευση για την προσπάθεια όλων όσων μόχθησαν για την υλοποίησή της.