Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Μια υπέροχη εκδήλωση με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών, πραγματοποιήθηκε το σχολείο μας στις 26 Σεπτεμβρίου 2014.

Οι μαθητές με τη βοήθεια των καθηγητριών Ξένων Γλωσσών του σχολείου τους κ. Αικατερίνης Ζούνη, Αθηνάς Παναγούλια, Δέσποινας Ηλιοπούλου και Κωνσταντίνας Μπαρδοπούλου προετοίμασαν και υλοποιήσαν μια ξενόγλωσση εκδήλωση που μετατράπηκε σε γιορτή.

Αρχικά, έγινε παρουσίαση της Ευρωπαϊκής Ημέρας των Γλωσσών με προβολή σποτ και βίντεο από τους μαθητές και, ακολούθως, ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου κ. Γιώργος Φωτεινόπουλος αναφέρθηκε στο συναρπαστικό κόσμο των γλωσσών που έρχεται και πάλι στο επίκεντρο με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης στο Στρασβούργο. Mια ημέρα που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου από το 2001.

Το Συμβούλιο της Ευρώπης έχοντας πεισθεί ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για επίτευξη μεγαλύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας, προωθεί την πολυγλωσσία σε όλη την Ευρώπη.

Οι γενικοί στόχοι της ημέρας είναι:

1. να ευαισθητοποιήσει το κοινό για τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών και της διαφοροποίησης των γλωσσών που μαθαίνονται, με σκοπό την αύξηση της πολυγλωσσίας και της διαπολιτισμικής κατανόησης,
  2. να προωθήσει την πλούσια γλωσσική και πολιτιστική ποικιλία της Ευρώπης,
  3. να ενθαρρύνει τη δια βίου εκμάθηση γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στους καθηγητές που οργάνωσαν την εκδήλωση.

Στη συνέχεια χαιρετισμό απεύθυναν ο προϊστάμενος Εκπαιδευτικών θεμάτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Νίκος Αγγελόπουλος αλλά και η Σχολική Σύμβουλος Αγγλικών κ. Μ. Κοταδάκη και διαβάστηκε μήνυμα από τη σύμβουλο των Γαλλικών.

Η όμορφη εκδήλωση συνεχίστηκε με διάφορα ευφάνταστα μικρά θεατρικά αλλά και τραγούδια από τη χορωδία στις τρείς γλώσσες που διδάσκονται ? αγγλικά, γερμανικά και γαλλικά. Πριν την ολοκλήρωση της εκδήλωσης οι μαθητές των ξενόγλωσσων τμημάτων παρουσίασαν προγράμματα και εργασίες που είχαν προετοιμάσει και η γιορτή τελείωσε μπροστά από τους υπέροχους μπουφέδες που ήταν γεμάτοι με γεύσεις και εδέσματα από την Αγγλία, τη Γαλλία, τη Γερμανία και την Ελλάδα!