Παιδικό Βιβλίο

Η εκδήλωση για το παιδικό βιβλίο έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο του 2ου Γυμνάσιου Πύργου στις 3 Απριλίου 2013 και ξεκίνησε με ένα σύντομο χαιρετισμό από τον Διευθυντή του σχολείου κ. Φωτεινόπουλο Γεώργιο.

Τη διοργάνωση ανέλαβε η βιβλιοθήκη του σχολείου μας με την υποστήριξη της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης του Πύργου. Συντελεστές της εκδήλωσης ήταν οι κ.κ. π. Θεόδωρος Χαμάλης, Χαρά Παπαδοπούλου, Αικατερίνη Ζούνη, Νίκη Θεοδωροπούλου και Κωστούλα Σακκά-Κυρίτση από το 2ο Γυμνάσιο Πύργου. Από την πλευρά της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης υπεύθυνος ήταν ο κ. Δημήτρης Κρανίτης. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν επίσης, ο Διευθυντής ΔΕ Ηλείας κ. Βένδρας Γεώργιος και ο Πρωτοσύγκελος της Ιεράς Μητρόπολης Ηλείας π. Ηλίας Παπαγγελής.

Τέλος, η συγγραφέας και σχολική σύμβουλος Αγγελική Ψαράκου μίλησε για το παραμύθι και μαζί με τα παιδιά έκανε ένα μίνι εργαστήριο για την τεχνική συγγραφής του παραμυθιού.