Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2016

Οι γλώσσες μας ενώνουν με τους ανθρώπους

Γιορτάσαμε μαζί την Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών
στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου στις 27 Σεπτεμβίου 2016

Με την πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, η Πανευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών εορτάζεται καθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου από το 2001. Πάνω από 800 εκατομμύρια Ευρωπαίοι που ζούν στα 47 κράτη-μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης μαθαίνουν γλώσσες, σε όλες τις ηλικίες ? μέσα κι έξω από το σχολείο, πεπεισμένοι πως η πολυγλωσσία είναι ο δρόμος προς μια καλύτερη επικοινωνία μεταξύ των λαών και των πολιτισμών. Στον κόσμο του σήμερα, η εκμάθηση ξένων γλωσσών έχει γίνει αναγκαία περισσότερο όσο ποτέ και η επιτυχία πλέον εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ικανότητα του ατόμου να λειτουργήσει ως μέλος ενός παγκόσμιου χωριού του οποίου τα μέλη ομιλούν μια ποικιλία γλωσσών. Η γλωσσομάθεια αποτελεί αναγκαιότητα σε μια κοινωνία παγκοσμοποιημένη και πολυπολιτισμική όπως η δική μας.

Στο πλαίσιο αυτής της ημέρας γιορτής, οι μαθητές των ξενόγλωσσων τμημάτων του σχολείου μας, των αγγλικών, γαλλικών και γερμανικών, προσκαλέσαμε το κοινό μας σ?ένα ομορφο ταξίιδι με τις λέξεις. μέσα απο τις λέξεις και τη μουσική??

Σκεφτήκαμε να φυτέψουμε ενα Δέντρο: Ζωγραφίσαμε ένα ωραίο καταπράσινο δέντρο που το ονομάσαμε «Το Δέντρο των γλωσσών» και συμβολίζει το πάντρεμα όλων των γλωσσών. Ο κορμός είναι η δυνατή βάση πάνω στις γερές ρίζες και τα κλαδιά με τα φύλλα και τα φρούτα οι γλώσσες που μαθαίνουμε και που είναι η συνέχεια και η εξέλιξη αυτών.

Μια μαντινάδα λέει «Αν δεν ανθίσει το δέντρο, πώς θέλεις να καρπίσει?» που σημαίνει: Δέντρο που δεν το ποτίζεις, που δεν το φροντίζεις, δεν μπορεί να ευδοκιμήσει.

Εμείς το γεμίσαμε με Ιδέες ώστε σιγουρα να ανθίσει. ΄Ετσι, σκεφτήκαμε να το στολίσουμε με ΛΕΞΕΙΣ για να το δούμε να ομορφύνει, να γίνει το δέντρο των μηνυμάτων, των χρωμάτων, των συναισθημάτων. Το ντύσαμε και μουσικά με τις λέξεις που μας εμπνέουν και που μας ταξιδεύουν.

Σ?αυτό το μαγευτικό ταξίδι πορευτήκαμε με την φαντασία μας για να μιλήσουμε για τον κόσμο μας, την ανθρωπότητα αφού είμαστε πολίτες ενός παγκόσμιου χάρτη χωρίς σύνορα.

Μιλάμε την ίδια γλώσσα, την γλώσσα της καρδιάς, επικοινωνούμε για να ανθίσει το δέντρο μας, ο κήπος μας, για εναν κόσμο πιο ανθρώπινο. Εκπέμπουμε μηνύματα για ενα καλύτερο κόσμο γεμάτο Ειρήνη, Αδελφοσύνη, Αλληλεγγύη.

Τo Δέντρο των γλωσσών μεταμορφώθηκε σε δέντρο της χαράς με την γλώσσα της καρδιάς γιατί όταν οι λέξεις είναι από καρδιάς, έχουν μια δύναμη και μια δυναμική να μας πάνε ένα βήμα μπροστά, παρακάτω.

Αν μπορούσαμε τον κόσμο να αλλάζαμε με την ζωγραφική, με τη μουσική και την ποίηση, όλα θα ήταν τόσο όμορφα και απλά, τόσο ονειρεμένα.

Τελειώσαμε την όμορφη εκδήλωσή μας με τον Μικρό Πρίγκηπα του Antoine de Saint-Exyp?ry που υποδύθηκε ο Γιάννης Τσάκαλος, ο οποίος μας ταξίδεψε στα Αστέρια λέγοντάς μας δύο αλήθειες της ζωής, πως «Πρέπει πάντα να στοχεύεις στο φεγγάρι γιατί, κι αν αποτύχεις, θα προσγειωθείς στα αστέρια» και ακόμη να μην ξεχνάμε πως «Είμαστε όλοι αστέρια, αρκεί απλώς να μάθουμε να λάμπουμε!!».

Οι μαθητές που έλαβαν μέρος στην γιορτή είναι:

Γ1  ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΡΕΝΙΑ
     ΜΠΑΡΤΖΙΩΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
     ΤΣΑΚΑΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
     ΤΣΙΤΣΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

Υπεύθυνες για τον συντονισμό της γιορτής οι κ. Ζούνη Αικατερίνη, Ηλιοπούλου Δέσποινα, Παναγούλια Αθηνά, Μπαρδοπούλου Κωνσταντίνα.