Επίσκεψη μαθητών της Γ' Τάξης στο ΚΕΣΥΠ Ηλείας

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας επισκέφθηκε την 1 Μαρτίου 2016, το Γ1 τμήμα του σχολείου μας, στο πλαίσιο της βιωματικής δράσης «Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός», συνοδευόμενο από την καθηγήτρια κ. Α. Παναγούλια.

Αρχικά, οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον Υπεύθυνο ΣΕΠ, κ. Γ. Κομιώτη, για τους σκοπούς του ΚΕΣΥΠ, τον τρόπο λειτουργίας του και τις δυνατότητες παροχής Συμβουλευτικής στήριξης και Πληροφόρησης προς το κοινό, μαθητές, γονείς και καθηγητές.

Στη συνέχεια αναλύθηκαν στους μαθητές θέματα από τον Υπεύθυνο ΣΕΠ κ. Δ. Κάσσαρη, σχετικά με τις εκπαιδευτικές διεξόδους που προσφέρονται στους μαθητές μετά το τέλος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης.

Πρώτα παρουσιάστηκε το ΓΕΛ με τα μαθήματα γενικής παιδείας και τα μαθήματα ομάδων προσανατολισμού. Επίσης αναλύθηκε ο τρόπος προαγωγής και απόλυσης. Κατόπιν, έγινε παρουσίαση του νέου ΕΠΑΛ με τα μαθήματα γενικής παιδείας, τα μαθήματα ομάδων προσανατολισμού, τον τρόπο προαγωγής και απόλυσης, της πιλοτικής τάξης μαθητείας, θεσμό που εισάγεται για πρώτη φορά στα ΕΠΑΛ και δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές απόκτησης πτυχίου επιπέδου 5 (αυξημένα επαγγελματικά προσόντα). Τέλος παρουσιάστηκαν οι ειδικότητες των ΕΠΑΛ της Ηλείας.

Κατόπιν οι μαθητές πλοηγήθηκαν στην ιστοσελίδα του ΚΕΣΥΠ, ενημερώθηκαν για τον χάρτη των ΑΕΙ και ΑΤΕΙ και ενημερώθηκαν για την Πύλη Εφήβων του ΕΟΠΠΕΠ, για να επεξεργαστούν τεστ ΣΕΠ και να παρακολουθήσουν βίντεο επαγγελμάτων.

Κατά την διάρκεια της ενημέρωσης έγιναν πολλές ερωτήσεις από τους μαθητές στις οποίες απάντησαν οι Υπεύθυνοι.