Επίσκεψη στο ΚΠΕ Κλειτορίας

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Κλειτορίας πραγματοποίησαν οι μαθητές των περιβαλλοντικών και πολιτιστικών ομάδων του σχολείου μας την Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016.

Οι μαθητές έφτασαν στην Κλειτορία και επισκέφθηκαν τους χώρους του ΚΠΕ. Πληροφορήθηκαν τις δράσεις και τα ποικίλα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που εκπονεί η Παιδαγωγική Ομάδα του Κέντρου. Παράλληλα, ενημερώθηκαν για θέματα που αφορούν στην προβολή και παρουσίαση του Γεωπάρκου Χελμού ? Βουραϊκού, στην ανάδειξη της σημασίας των σπηλαίων με ιδιαίτερη αναφορά στο Σπήλαιο των Λιμνών Καστριών, ενώ ευαισθητοποιήθηκαν για θέματα ανακύκλωσης και διαχείρισης απορριμμάτων.

Στη συνέχεια η παρέα μας επισκέφθηκε τα Καλάβρυτα και περιηγήθηκε στους χώρους της ιστορικής αυτής πόλης. Ο κακός καιρός δεν επέτρεψε την πραγματοποίηση άλλων επισκέψεων, οπότε το απόγευμα πήραμε το δρόμο της επίστροφής με ενδιάμεση στάση στην Πάτρα.