Επίσκεψη στα "Πορτραίτα Δωματίων"

Επίσκεψη μαθητών του σχολείου στην έκθεση "Πορτραίτα Δωματίων" την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2015.

Στα πλαίσια του project του τμήματός μας με τίτλο: «Που ?ν? τα χρόνια που ν? τα χρόνια τότε που ?μασταν παιδιά?» [Νίκος Γκάτσος, Μικρό μου αλφαβητάρι]
επισκεφθήκαμε την «έκθεση αφιέρωμα στο σπίτι των παιδικών χρόνων» του διακοσμητή κ. Χάρη Κανελλακόπουλου ΠΟΡΤΡΑΙΤΑ ΔΩΜΑΤΙΩΝ,  στην οδό Γκοτσίνα 8 στο κέντρο της πόλης μας.

Στην είσοδο στίχοι του Καβάφη. Στην τραπεζαρία, το καθημερινό δωμάτιο, ένας μπουφές στολισμένος με λευκά κεντήματα, το τραπέζι, ο καναπές, η ξυλόσομπα χρόνια τώρα. Στο σαλόνι, το δωμάτιο για τις γιορτές, με φόντο τις φωτογραφίες των παππούδων καδραρισμένες, ο καναπές και γύρω-γύρω καρέκλες, η εταζέρα, ο μεγάλος καθρέφτης. Στο δωμάτιο, το μεγάλο ντιβάνι με τα κεντητά σεντόνια, οι προίκες αραδιασμένες, τα στέφανα του γάμου σε ξεχωριστή θέση  και στην άκρη, ένα ωραίο εικονοστάσι με το καντήλι του. Στην κουζίνα, η «φουφού» με τα κεραμικά πλακάκια και τα γυαλισμένα τεντζερέδια.

Σ? αυτό το χώρο μνήμης, μέσα σε έναν τέλειο συνδυασμό παραδόσεως και αισθητικής,  μάς ξενάγησε ο κ. Χάρης Κανελλακόπουλος  και μας ταξίδεψε σε εικόνες που φωτίζουν το παρόν και το μέλλον μας.

Οι μαθητές του Γ3