Επίσκεψη στο Μουσείο Ακρόπολης - Βουλή των Ελλήνων

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης και στη Βουλή των Ελλήνων πραγματοποίησαν οι μαθητές της Γ' τάξης του σχολείου μας την Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2015.

Acropolis tcm20 218928

Μουσείο Ακρόπολης

Το Mουσείο Ακρόπολης είναι αρχαιολογικό μουσείο επικεντρωμένο στα ευρήματα του αρχαιολογικού χώρου της Ακρόπολης των Αθηνών. Το μουσείο στεγάζει κάθε αντικείμενο που έχει βρεθεί πάνω στον ιερό βράχο της Ακρόπολης και στους πρόποδές του, καλύπτοντας μία ευρεία χρονική περίοδο από την Μυκηναϊκή περίοδο έως την Ρωμαϊκή και Παλαιοχριστιανική Αθήνα.

Οι μαθητές αρχικά επισκέφθηκαν το Μουσείο της Ακρόπολης, οπου θαύμασαν τα εκθέματα που κοσμούν τις διάφορες αίθουσές του. Περιηγήθηκαν στην Αίθουσα του Παρθενώνα, των Κλιτύων της Ακρόπολης, των Αρχαϊκών Έργων, των Προπυλαίων, του Ερέχθειου, της Αθηνάς Νίκης, κτλ. Είχαν επίσης την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια βιντεοπαρουσίαση σχετικά με τον Παρθενώνα και τον γλυπτό του διάκοσμο.

Στη συνέχεια, οι μαθητές επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων, στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος του Ιδρύματος της Βουλής.

Εκεί, οι μαθητές παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο σε ειδική αίθουσα, με θέμα την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας.

Ξεναγήθηκαν, επίσης, στην έκθεση της αίθουσας Ελευθερίου Βενιζέλου και επισκέφθηκαν και την αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής όπου παρακολούθησαν μέρος της Συνεδρίασης.

vouli13993774661419330555