Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δικαστήριο

Στις 27 Μαρτίου 2014 και 3 Απριλίου 2014 οι μαθητές των τμημάτων Γ1, Γ2 και Γ3 του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δικαστικό Μέγαρο Πύργου.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν το χώρο από κοντά και παρακολούθησαν στο ακροατήριο του Τριμελούς Πλημμελειοδικείου Ηλείας τη διεξαγωγή μίας ολοκληρωμένης δίκης. Ήταν μία ενδιαφέρουσα εμπειρία γι' αυτούς, έδειξαν μεγάλο ενθουσιασμό και εξέφρασαν την επιθυμία να επαναλάβουν την επίσκεψη αυτή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές δέχτηκαν τα συγχαρητήρια των παραγόντων της δίκης, για την άψογη συμπεριφορά και τη συνεργασία τους και μάλιστα «έβαλαν τα γυαλιά» στους υπόλοιπους παρευρισκόμενους στο ακροατήριο!!!!