• Δράσεις
  • Επισκέψεις

Επίσκεψη μαθητών στo Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών

1.png

Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη μαθητών του 2ου Γυμνασίου Πύργου στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστήμιου Πατρών.

8.png

Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση «Ήχος: ένα ταξίδι με τα κύματα». Είχαν την ευκαιρία να παίξουν το «κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού» και να ανακαλύψουν τις απαντήσεις σε ερωτήματα που τους τέθηκαν σχετικά με τον ήχο κάνοντας περιήγηση στον χώρο με τα εκθέματα και τις αναρτημένες πληροφορίες, να παρακολουθήσουν παρουσίαση σχετική με το θέμα, να δουν πειράματα με τον ήχο και να ανακεφαλαιώσουν όσα ενδιαφέροντα πληροφορήθηκαν για τον ήχο παίζοντας παιχνίδια. Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί κ. Μαρία Μπαντούνα, Αγγλικής Γλώσσας, Διευθύντρια του σχολείου και κ. Κωνσταντίνα Σακκά-Κυρίτση, μουσικής, Υποδιευθύντρια.

6.png

1708706423960Β.JPG