• Δράσεις
  • Επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Γ’ τάξης του σχολείου μας στην Αρχαία Ολυμπία

olympia

Τη  Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Γ’ τάξης του 2ου Γυμνασίου Πύργου στην Αρχαία Ολυμπία.

Σκοπός της διδακτικής επίσκεψης ήταν η βιωματική συμμετοχή στον τόπο που γέννησε τον Ολυμπισμό και φιλοξένησε τις μεγάλες κοινωνικές αξίες, της ειρήνης, της ισότητας, της δημοκρατίας, της ευγενούς άμιλλας και συναγωνισμού. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν εφοδιαστεί με πληροφοριακό υλικό και ανά ομάδες περιηγήθηκαν, με τον συνοδό-καθηγητή τους, στον αρχαιολογικό χώρο και στη συνέχεια στο Μουσείο Ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αρχαιότητας. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Γρηγοροπούλου Εύα, φιλόλογος, κ. Φωτιάδη Μαρία, μαθηματικός, κ. Ρούτουλα Παναγιώτα, κοινωνικών επιστημών, κ. Διαμαντοπούλου Αναστασία, αγγλικής γλώσσας και κ. Νικολοπούλου Κωνσταντίνα, φιλόλογος.