Διδακτικές επισκέψεις στο Δημοτικό Ωδείο Πατρών

odeio1

Διδακτικές επισκέψεις στη Πάτρα στο πλαίσιο του μαθήματος της Μουσικής πραγματοποίησαν μαθητές-τριες του 2ου Γυμνασίου Πύργου.

Ειδικότερα στις 21 και 28 Μαρτίου μαθητές-τριες των τμημάτων Α3, Γ4, Γ5, Β4, Γ2 και Γ3 και η Χορωδία του σχολείου, επισκέφθηκαν το Δημοτικό Ωδείο Πατρών.
Οι μαθητές-τριες παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό μουσικό πρόγραμμα που προσφέρει το Δημοτικό Ωδείο. Άκουσαν όργανα συμφωνικής ορχήστρας, το ηχόχρωμά τους, καθώς και κομμάτια από καθηγητές/τριες του Ωδείου. Επίσης παρακολούθησαν ένα κουαρτέτο εγχόρδων και σε όλη τη διάρκεια της ακρόασης υπέβαλαν ερωτήσεις που αφορούσαν ιδιαιτερότητες του κάθε μουσικού οργάνου.
Τους μαθητές-τριες συνόδευσαν η αρχηγός κ. Κ. Σακκά, Μουσικός, με συνοδούς τις καθηγήτριες κ. Ξενογιαννοπούλου Γ, Κωνσταντίνου Α, Διονυσίου Δ, Τσαγκαρουσιάνου Π.
Κατά τα λεχθέντα υπό των μαθητών-τριών, ήταν μια αξέχαστη βιωματική μουσική εμπειρία.

Ακολουθούν φωτογραφίες :

odeio2

odeio3

odeio4

Δείτε τις δημοσιεύσεις στον τοπικό τύπο   εδώ   και    εδώ   .