Διδακτική επίσκεψη στις "Εύφωνες μνήμες"

efmnimes1

Το τμήμα της Χορωδίας του 2ου Γυμνασίου Πύργου την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου, επισκέφθηκε στο Αίγιο την έκθεση παραδοσιακών-λαϊκών οργάνων από την Ελλάδα και τον κόσμο.
Η έκθεση λέγεται: "Εύφωνες μνήμες" και φιλοξενείται στο χώρο του αρχοντικού Παναγιωτόπουλου και αφιερώνεται στο πλαίσιο των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική καταστροφή.

Η συλλογή των οργάνων ανήκει στον συνθέτη-φιλόλογο κ. Σάκη Παπαδημητρίου και περιλαμβάνει παραδοσιακά όργανα από την Ελλάδα και απ’ όλον τον κόσμο. Επίσης φιλοξενεί όργανα λαϊκών οργανοπαικτών από την ευρύτερη περιοχή του Αιγίου.
Στόχος της έκθεσης είναι να έρθουν οι επισκέπτες σε επαφή με τη μουσική παράδοση, αλλά και με τον πολιτισμό και την κουλτούρα διαφορετικών λαών και παραδόσεων, μέσα από τη γνωριμία τους με μουσικά όργανα, τα οποία είναι ένα από τα βασικά εργαλεία απόδοσης της μουσικής όλων των λαών.
Οι μαθητές-τριες ξεναγήθηκαν από τον κ. Σάκη Παπαδημητρίου, ο οποίος τα περισσότερα από τα μουσικά όργανα τους τα παρουσίασε και παίζοντας παραδοσιακές μελωδίες, που ως χορωδία τραγούδησαν και απόλαυσαν.
Αφού ολοκληρώθηκε η ξενάγηση οι μαθητές-τριες έπαιξαν μουσικά παιχνίδια, χωρισμένα σε ομάδες, που είχε επιμεληθεί η καθηγήτρια μουσικής του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αιγίου κ. Ζουμπουλιά Σπυροπούλου, η οποία είναι και αντιπρόεδρος στη Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Αιγιάλειας (ΔΗΚΕΠΑ).
Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την εκκλησία της Φανερωμένης, όπου έγινε ξενάγηση και προσκύνησαν την Παναγία Τρυπητή που φιλοξενείται εκεί γιατί γίνονται εργασίες στο χώρο της. Επέστρεψαν, οι μαθητές-τριες μαζί με τις συνοδούς καθηγήτριες κ. Αριστέα Κωνσταντίνου και Κωνσταντίνα Σακκά-Κυρίτση, γεμάτοι όμορφες στιγμές.

efmnimes2

efmnimes3

Δείτε την δημοσίεση στον τοπικό τύπο   εδώ  .