Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Πύργου

museum1

Την Πέμπτη 19-1-2022, στο πλαίσιο του   Δικτύου συνεργαζομένων σχολείων με θέμα: ‘’Παραδοσιακή ενδυμασία’’,    μαθητές-τριες του    Β1   τμήματος συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους: π. Θ. Χαμάλη και Π. Ταγκαρουσιάνου, επισκέφτηκαν το αρχαιολογικό Μουσείο Πύργου.

Ως γνωστόν, το Μουσείο στεγάζεται σε κτίριο νεοκλασικού ρυθμού, πιθανότατα έργο του αρχιτέκτονα Ερνέστου Τσίλλερ, το οποίο λειτούργησε ως Δημοτική Αγορά της πόλης του Πύργου από τον 19ο ως τις αρχές του 20ου αιώνα.

Εκεί ξεναγήθηκαν στα εκθέματα και είδαν και τις ενδυμασίες της αρχαίας Ελλάδας, της Βυζαντινής περιόδου και της Τουρκοκρατίας. Ειδικότερα,  μετά από μια σύντομη, αλλά εξαιρετικά ωφέλιμη και περιεκτική ξενάγηση στη δεξιά πτέρυγα του Μουσείου, που εκτίθενται τα ευρήματα των προϊστορικών και  των ιστορικών χρόνων και αφηγούνται την ιστορία της Ηλείας κατά τις αντίστοιχες χρονικές περιόδους, εστίασαν την επίσκεψή τους στην αριστερή και στην κεντρική πτέρυγα του μουσείου, όπου εκτίθενται αντικείμενα της βυζαντινής και μεταβυζαντινής εποχής.

museum2

Οι μαθητές –τριες, με προσοχή και ησυχία, κατάφεραν  να έρθουν σε επαφή και μέσω ψηφιακής διάδραση,  να αισθητοποιήσουν την καθημερινή ζωή του ανθρώπου της Ηλείας, κατά την  βυζαντινή περίοδο, μέσα από αξιόλογα εκθέματα που αφορούσαν το επάγγελμα, την ενδυμασία, τον καλλωπισμό, την οικονομική ζωή και φυσικά τη θρησκεία και τις θρησκευτικές συνήθειες. Στο τέλος της διδακτικής επίσκεψης οι μαθητές-τριες συμπλήρωσαν επιτυχώς και φύλλο εργασίας.

Το 2ο Γυμνάσιο Πύργου θερμά ευχαριστεί το Αρχαιολογικό Μουσείο Πύργου και τους εργαζόμενους σ’ αυτό, για τη θερμή υποδοχή τους και την παροχή κάθε διευκόλυνσης στην επίσκεψή τους.

museum3

Η εν λόγω επίσκεψη δημοσιοποιήθηκε στον τοπικό τύπο   εδώ .