Επίσκεψη στο Πλανητάριο

Μια συναρπαστική εμπειρία έζησαν την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου οι μαθητές-τριες της Γ΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Πύργου, στην εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου (Πλανητάριο) και στο Κέντρο Πολιτισμού <<Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος>>.

1

Με αρχηγό τον Δ/ντή του Σχολείου, κ. Γεώργιο Κομιώτη και συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους κ.: Λαμπρόπουλο Άγγελο, Υπδντη,  Θεοδωροπούλου Νικολέττα,  Μπουροπούλου Θεοδώρα και  Καραγεώργο Δημήτριο, οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν  το Ίδρυμα Ευγενίδου. Γεωλόγος  τούς ξενάγησε στην έκθεση του απολιθωμένου δάσους της Λέσβου (Σίγρι), που παρεπιδημούσε για λίγες μέρες στο Ίδρυμα και τους παρουσίασε την εξέλιξη της  πανίδας  στην  Ελλάδα  από τα προϊστορικά χρόνια.

23

Κατόπιν, στον εντυπωσιακό αμφιθεατρικό χώρο του Πλανηταρίου παρακολουθώντας την  ψηφιακή παρουσίαση: «Διαστημικές καταιγίδες και Βόρειο Σέλας», έζησαν ένα συγκλονιστικό ταξίδι γνωριμίας με τα καιρικά φαινόμενα του Ηλιακού μας συστήματος.4

5

Έπειτα, περιηγήθηκαν στο Κέντρο Πολιτισμού <<Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος>>, το σύγχρονο έργο αρχιτεκτονικής τοπίου. Με αφετηρία  την Αγορά,  θαύμασαν το   υπέροχο κανάλι γεμισμένο με θαλασσινό νερό και τα εναρμονισμένα με τη μουσική συντριβάνια.

6

Στα ενδότερα, το ενδιαφέρον των μαθητών αιχμαλώτισαν η Λυρική Σκηνή και η  Εθνική Βιβλιοθήκη. Τέλος, στην κορυφή του κτηρίου εντυπωσιάστηκαν από το ενεργειακό στέγαστρο αλλά και τη θέα από τόσο ψηλά.

7

Μετά το ταξίδι τους στον κόσμο της σύγχρονης Επιστήμης και Τέχνης, οι μαθητές-τριες επέστρεψαν στον Πύργο, πιο πλούσιοι σε γνώσεις και εμπειρίες, έχοντας επιπλέον κερδίσει τον έπαινο των καθηγητών τους αλλά και των υπευθύνων των εγκαταστάσεων που επισκέφθηκαν, για την άψογη  συμπεριφορά τους.

ilia24.gr