• Δράσεις
  • Επισκέψεις

Επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών

Το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών επισκέφτηκαν μαθητές της Γ΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Πύργου.

Πραγματοποιήθηκαν δύο διαδοχικές διδακτικές επισκέψεις (σύνολο μαθητών 90) στις 16 και 24 Νοεμβρίου μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους κ. Λαμπρόπουλο Άγγελο, Τόγια Παναγιώτη, Ηλιοπούλου Δέσποινα και Παλαιολόγου Έλενα.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το διαδίκτυο και την ασφαλή περιήγηση σε αυτό. Ενημερώθηκαν για τους κινδύνους που εγκυμονεί η περιήγηση στο διαδίκτυο τα μέτρα που πρέπει να λαμβάνουν καθώς και οι κίνδυνοι από την εξάρτηση από τα κοινωνικά δίκτυα. Οι μαθητές πραγματοποίησαν θεατρικό δρώμενο που αναφερόταν στο ασφαλές διαδίκτυο, όπου αναδείκνυαν τον ρόλο των καθηγητών καθώς και των γονιών σε προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές από το διαδικτυακό bullying. Αναφέρθηκαν επίσης ακραία περιστατικά μαθητών που έχουν πέσει θύματα bullying και οι τρόποι με τους οποίους κατάφεραν να τα αντιμετωπίσουν επιτυχώς.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

Σχόλια του τύπου: