Τετραήμερη εκδρομή στην Κέρκυρα

Τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κέρκυρα πραγματοποίησαν μαθητές του σχολείου μας από την Πέμπτη 8 έως και την Κυριακή 10 Απριλίου στα πλαίσια των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων.

Η εκδρομή ξεκίνησε νωρίς το πρωί της Πέμπτης και η πρώτη στάση πραγματοποιήθηκε στην Αμφιλοχία, όπου οι μαθητές ξεκουράστηκαν και θαύμασαν τις ομορφιές του Αμβρακικού κόλπου. Στη συνέχεια, η παρέα του 2ου Γυμνασίου βρέθηκε στην όμορφη πόλη της Πάργας, όπου μαζί με το μεσημεριανό γεύμα, περιηγήθηκαν στα γραφικά στενά, φωτογραφήθηκαν με φόντο το νησί της Παναγιάς και θαύμασαν την υπέροχη θέα από το ενετικό κάστρο της πόλης.

Το απόγευμα σειρά είχε η πόλη της Ηγουμενίτσας από όπου οι μαθητές ταξίδεψαν με το καράβι για τη Λευκίμμη και το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κέρκυρας που εδρεύει εκεί. Οι υπεύθυνοι του ΚΠΕ Κέρκυρας μας ενημέρωσαν για τους σκοπούς και τις δράσεις του Κέντρου και μας ξενάγησαν στη γύρω περιοχή «ιδιαίτερου φυσικού κάλους» των Αλυκών της Λευκίμμης, η οποία είναι ενταγμένη στο δίκτυο NATURA και αποτελεί έναν από τους λίγους υγροτόπους που έχουν απομείνει στην Κέρκυρα. Η πρώτη κουραστική μέρα έκλεισε με την κατάλυση στο ξενοδοχείο μας.

Την επόμενη μέρα οι μαθητές επισκέφθηκαν το Αχίλλειο, μία από τις γνωστότερες βασιλικές επαύλεις της Ευρώπης και ίσως το σημαντικότερο αξιοθέατο αρχιτεκτόνημα της Κέρκυρας που βρίσκεται κοντά στον οικισμό Γαστούρι. Επόμενη στάση η Κέρκυρα, όπου οι μαθητές επισκέφθηκαν διάφορα μέρη στα πλαίσια των σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιούν, ενώ, παράλληλα, περιηγήθηκαν στα βενετσιάνικα στενά και θαύμασαν την αρχοντιά της πόλης.

Το απόγευμα ο βροχερός καιρός εμπόδισε την έξοδο από το ξενοδοχείο και μόνο το βραδάκι οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να κάνουν μια νυχτερινή βόλτα στην πόλη.

Την τρίτη ημέρα οι μαθητές επισκέφθηκαν την Παλαιοκαστρίτσα και το μοναστήρι που βρίσκεται εκεί, ενώ μετά βρέθηκαν κατά σειρά στο Ποντικονήσι, το Μον Ρεπό και το Παλαιό Φρούριο της Κέρκυρας. Ο σχετικά καλός καιρός επέτρεψε μια ακόμα βόλτα στην όμορφη πόλη της Κέρκυρας μέχρι αργά το απόγευμα. Το βράδυ οι μαθητές γευμάτισαν όλοι μαζί σε κέντρο της περιοχής και διασκέδασαν με μουσική και χορό.

Η επιστροφή για τον Πύργο ξεκίνησε το πρωινό της Κυριακής σε βροχερό σκηνικό. Με νοσταλγική διάθεση η ομάδα του 2ου Γυμνασίου μπήκε στο καράβι και ταξίδεψε για την Ηγουμενίτσα, ενώ μια τελευταία στάση για γεύμα έγινε στα Ιωάννινα.