Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

IMG_7858.jpg

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου συμμετείχαν σε δράσεις φιλοζωίας στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας.

Αρχικά πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ομιλία- ενημέρωση από την Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία- ομάδα παιδείας με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα φιλοζωίας.

20240404_114440.jpgΈπειτα μαθητές/τριες του σχολείου παρουσίασαν μέσω powerpoint και σύντομων βίντεο τα κατοικίδια ζώα τους και εξέφρασαν τα αισθήματα αγάπης και τρυφερότητας που τους/τις διακρίνει γι’ αυτά.

IMG_7865.JPGΣτη συνέχεια, ο εκπαιδευτικός κ. Ευθύμιος Σπίνος, βιολόγος έκανε μια αναλυτική και ενδιαφέρουσα παρουσίαση για τα αδέσποτα ζώα και τα ζώα γενικά. Αναφέρθηκε στην προσφορά των κατοικίδιων ζώων στον άνθρωπο και την κοινωνία και στο πώς πρέπει να τα μεγαλώνουμε, να τους συμπεριφερόμαστε, ώστε να μην γίνονται επικίνδυνα για τους άλλους και στο πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε κάθε αδέσποτο ζώο που συναντάμε.