• Δράσεις
  • Άλλες Δράσεις

Παρουσίαση βιβλίου της Μαρίας Σκιαδαρέση : «Γιλάν, η Πριγκίπισσα των φιδιών»

Στο πλαίσιο του 20ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου για παιδιά και νέους, το 2ο Γυμνάσιο Πύργου φιλοξένησε την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου τη συγγραφέα Μαρία Σκιαδαρέση.

Η συγραφέας συνομίλησε με μαθητές διαφόρων τμημάτων για το βιβλίο της : «Γιλάν, η πριγκίπισσα των φιδιών» που είναι ένα παραμύθι που στηρίζεται σε ενα μύθο της Ανατολής.

Μέσα από το φανταστικό και πολλές φορές σουρρεαλιστικό στοιχείο, το βιβλίο θίγει και αναλύει θέματα καίρια και με ιδιαίτερη σημασία, με τρόπο απλό, αυθόρμητο και βαθιά συναισθηματικό.

Η αλληγορική αφήγηση, μιλάει για την εξουσία και τη διαχείρισή της, τον έρωτα, τον θάνατο, τη φιλαργυρία και γενικότερα τις ανθρώπινες σχέσεις, όχι μόνο στα παιδιά, μεγάλα ή μικρά, αλλά και στους ενήλικες που ξέρουν καλά πως, μέσα σ΄ένα παραμύθι μπορούν να βρουν το νόημα της ζωής.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στη δράση και διάβασαν το βιβλίο, σε συνεργασία με τη φιλόλογο Εύα Γρηγοροπούλου, διατύπωσαν τις απορίες τους και απάντησαν στις ερωτήσεις της συγγραφέα, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό.

Ηταν μια απρόσμενα δημιουργική συνάντηση, που μετέφερε τους μαθητές σε μια άλλου είδους ατμόσφαιρα, πέρα από την τυπική σχολική καθημερινότητα.

Skiadaresi2

Σχόλια του τύπου: