Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2016

Η Ομάδα Γαλλοφωνίας του σχολείου μας διακρίθηκε και πάλι στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2016 με θέμα "Γεύσεις και ποίηση" για το γυμνάσιο. Η ιδέα: να γευτούμε την απόλαυση των λέξεων, ιδιαίτερα αυτών που χρησιμοποιούνται στα διάφορα εδάφη της Γαλλοφωνίας.

Ο Διαγωνισμός μας έδωσε την ευκαιρία να παίξουμε με το λεξιλόγιο των γεύσεων στην φετινή παραγωγή που είχε σαν τίτλο "La Fanouropita, Une recette digne des Dieux" (Η Φανουρόπιττα, μία συνταγή άξια των θεών).

Εχοντας σαν αφετηρία την Ολυμπία, λόγω της Aδελφοποίησης του σχολείου μας με το γαλλικό σχολείο στη Λυόν, ντυθήκαμε θεοί του Ολύμπου και φτιάξαμε την Φανουρόπιττα, που είναι το γλυκό των χαμένων πραγμάτων, για να καλοπιάσουμε, να γλυκάνουμε τον Δία ? Θεό των θεών ? ώστε να μας βοηθήσει να ξαναβρούμε τις χαμένες πανανθρώπινες αξίες της Ειρήνης, της Αδελφοσύνης και της Αλληλεγγύης, για να χτίσουμε ένα κόσμο καλύτερο, ένα κόσμο "όλο ζάχαρη": "Un Monde tout en sucre!".

Οι μαθητές μας διακρίθηκαν στο video που έστειλαν στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών διότι συνδύαζε την μυθολογία με την μεσογειακή διατροφή, δηλαδή την τριάδα της μεσογειακής διατροφής της αρχαιότητας ως βάση της συνταγής τους με μία χιουμοριστική διάθεση, με τραγούδι, αυθορμητισμό και πολλή φαντασία, χρησιμοποιώντας 8 από τις 10 λέξεις που περιείχε ο Διαγωνισμός (chafouin, champagn?, fada, vigousse, dracher, tap-tap, d?panneur, ristrette).

Ενα όμορφο ταξίδι μέσα από τις λέξεις αυτή την φορά στον κόσμο των Γεύσεων και της μαγειρικής Τέχνης θα γίνει αφορμή για να ταξιδέψουν οι μαθητές για την απονομή του βραβείου τους στις 19 Μαρτίου.

Συνημμένα:
ΑρχείοΜέγεθος αρχείου