Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας 2015

Το σχολείο μας κατακτά και πάλι την πρώτη θέση στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας.

Η Ομάδα Γαλλοφωνίας του σχολείου μας διακρίθηκε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2015 με θέμα: «Πρόσκληση σε ταξίδι? πρόσκληση στην Ελλάδα».

Πριν από 2 χρόνια το 2ο Γυμνάσιο είχε κατακτήσει την πρώτη θέση συμμετέχοντας στο διαγωνισμό Γαλλοφωνίας με θέμα «Ιστορίες και μύθοι της Ανατολής και της Δύσης! Λοιπόν διηγήσου...».

Φέτος επέστρεψε και πάλι στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, παρουσιάζοντας ένα βίντεο με τίτλο «Invitation a un voyage Bio-tiful».

Την ομάδα Γαλλοφωνίας αποτελούν οι μαθητές Ινές Τσαπάρα, Διονύσης Καραμάνης, Μαριάννα Μενύχτα, Μαρία Καλοφώνου, Θανάσης Σπυρόπουλος, Ευαγγελία Ηλιοπούλου, Κωνσταντίνα Ασημακοπούλου, Κωνσταντίνα Κατσίγιαννη, Αλεξάνδρα Μπερτσάτου, Κωνσταντίνα Κυριακοπούλου, Ευφροσύνη Μπαδούρου, Χριστίνα Μαρκοπούλου, Στεφανία Καλογεροπούλου, Βασιλική Μπαρτζιώτη, Χαρά Αναγνωστοπούλου, Ευδοκία Βρυνιώτη, Μαρία - Τρισεύγενη Σπυροπούλου, Γιάννης Κορίζης, Ελένη Αντωνοπούλου, Ελένη Αργυροπούλου και Χαρά Μιχαλοπούλου.

Το έργο της ομάδας συντόνισαν οι καθηγήτριες Γαλλικής Φιλολογίας Κατερίνα Ζούνη και Αθανασία Μπούλιαρη, οι οποίες ενέπνευσαν καθοδήγησαν και βοήθησαν αποτελεσματικά τα παιδιά στο δύσκολο έργο τους.

Η απονομή των βραβείων του διαγωνισμού θα γίνει, το Σάββατο 14 Μαρτίου, στο Γαλλικό Ινστιτούτο της Αθήνας.