16ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Κατασκευής Ξύλινης Φωλιάς για Πουλιά

Μια από τις πιο πρωτότυπες και λειτουργικές Τεχνητές Φωλιές, κρίθηκε η Φωλιά που κατασκεύασε η Περιβαλλοντική Ομάδα του 2ου Γυμνασίου Πύργου που συμμετείχε στον «16ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Κατασκευής Ξύλινης Φωλιάς για Πουλιά» που διοργάνωσε το 2ο ΕΠΑΛ Γαλατσίου.

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του σχολείου, κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2012 - 2013 υλοποίησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα για το παράκτιο οικοσύστημα του νομού Ηλείας με τίτλο «Εκεί που φύτρωνε φλισκούνι κι άγρια μέντα?».

Στις παράλληλες δράσεις που ανέπτυξαν, στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος, ήταν και η συμμετοχή τους στον παραπάνω Πανελλήνιο Διαγωνισμό. Η ομάδα έκανε την προεργασία, με τη βοήθεια και τον συντονισμό των εκπαιδευτικών τους πατ. Θεόδωρου Χαμάλη και Κωνσταντίνας Παπαδοπούλου, για την κατασκευή της και τελικά η Ξύλινη Φωλιά πήρε μορφή από τις δυο μαθήτριες - μέλη της ομάδας Μαρία Ασημακοπούλου και Κατερίνα Αργιανά.

Η Ξύλινη Φωλιά του 2ου Γυμνασίου Πύργου κέρδισε διθυραμβικά σχόλια από την κριτική επιτροπή του 16ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού και ένα Έπαινο με τον οποίο ο διευθυντής του 2ου ΕΠΑΛ Γαλατσίου Σεραφείμ Κερασιώτης συγχαίρει τους μαθητές για την κατασκευή τους, αλλά και για την ευαισθησία που δείχνουν, έμπρακτα, στο μεγάλο ζήτημα της προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος και της ορνιθοπανίδας ειδικότερα.