Ειδικό Βραβείο σε Διαγωνισμό του Συνδέσμου Καθηγητών Γαλλικής Πανεπιστημιακής Εκπ/σης APF-FU

Αλφειός Ποταμός : Μυθικός Ποταμός, Ερωτευμένος Ποταμός

Ειδικό Βραβείο στον Διαγωνισμό «Ενα Ονειρεμένο Ταξίδι... Un Voyage de R?ve »
του Συνδέσμου Καθηγητών Γαλλικής Πανεπιστημιακής Εκπ/σης APF-FU.

Ζωγραφιά από τις μαθήτριες του τμήματος Β2 Διαμαντοπούλου Μαρία, Βασιλική Μπούρη, Μαρία Τσούκο και Μαρινίκη Μπέλλου,  που αναπαριστά τον Μύθο του Αλφειού, θεού-ποταμού που ερωτεύτηκε την Αρεθούσα και προσπαθώντας να την φθάσει, διασχίζει την Μεσόγειο μέχρι τα έγκατα της γης.

Με την επιστροφή μας από την όμορφη πόλη της Λυών ( Lyon) στην νοτιοανατολική Γαλλία, η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Γαλλίας, μετά το Παρίσι και τη Μασσαλία, μας περίμενε μία ευχάριστη έκπληξη.

Στην ιστόσελίδα του Συνδέσμου Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης APF, είχε ανακοινωθεί ότι η συμμετοχή του 2ου Γυμνασίου Πύργου στον Διαγωνισμό «Ενα Ονειρεμένο Ταξίδι - Un Voyage de r?ve» με τίτλο «L?Alph?e, Fleuve Mythique, Fleuve Amoureux» έλαβε ειδική Διάκριση για την πρωτοτυπία του μηνύματος, την τεχνική και αισθητική του ποιότητα.

Στο πλαίσιο του Διεθνούς Έτους Βιώσιμου Τουρισμού και Ανάπτυξης, ο Σύνδεσμος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης Ελλάδας (APF FU Gr?ce) ? μέλος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Καθηγητών Γαλλικής γλώσσας (FIPF) ? σε συνεργασία με την Επιτροπή Δυτικής Ευρώπης της Διεθνούς Ομοσπονδίας Καθηγητών Γαλλικής γλώσσας (CEO-FIPF), διοργανώνει τον έκτο διαγωνισμό για δημιουργία βίντεο και παραγωγή γραπτού στη γαλλική γλώσσα και προτείνει στους ευρωπαίους μαθητές και φοιτητές να πραγματοποιήσουν μια εργασία σε ψηφιακή μορφή, με το εξής θέμα: «Ένα ονειρεμένο ταξίδι - Un voyage de r?ve»: Μέσα στη φύση κρύβονται δρόμοι με αρώματα περιπέτειας. Στις παρυφές ενός δάσους, στη στροφή ενός μονοπατιού, στις όχθες ενός ρυακιού, το πνεύμα δραπετεύει, ταξιδεύει και συναντά ζώα και φυτά πρωτόγνωρα. Πόσους θησαυρούς, φανταστικά αρχιτεκτονήματα, κόσμους μαγικούς κρύβουν ένας κόκκος άμμου, ένα φθινοπωριάτικο φύλλο, μια χιονονιφάδα ή ένα ανοιξιάτικο χορταράκι! Το νερό αστράφτει, το χώμα αναπνέει, ο άνεμος μας μεταφέρει σε άλλες χώρες, σε άλλους τόπους. Και όμως, αυτή η ιδανική και εξιδανικευμένη φύση, η οποία κινδυνεύει σοβαρά, υποφέρει υπό την απειλή των μπουλντόζων που εκχερσώνουν και ανοίγουν πίστες προσγείωσης αεροπλάνων προς εξυπηρέτηση ενός καταστροφικού μαζικού τουρισμού.

Με αφορμή λοιπόν αυτό το φανταστικό θέμα σκεφτήκαμε τον Αλφειό ποταμό και κάναμε μία αναδρομή στον χρόνο, ξεκινώντας από τον Μύθο του Αλφειού, θεού-ποταμού που ερωτεύτηκε την Αρεθούσα και την ακολούθησε μέχρι τα έγκατα της γης, φθάνοντας στην σημερινή απογοητευτική εικόνα του ποταμού και εκπέμποντας ένα σήμα κινδύνου μπροστά στη θέα της απέραντης οικολογικής καταστροφής, καταγγέλλοντας την επείγουσα ανάγκη για σωστή διαχείριση του περιβάλλοντος και την αποκατάσταση της οικολογικής ισορροπίας που υπήρχε κάποτε, εδώ και πολύ καιρό... όταν τα ποτάμια είχαν θεοποιηθεί και ήταν απαγορευμένο να ρίξει κανείς σκουπίδια επειδή ήταν ιεροσυλία.

Το συναπραστικό μας ταξίδι κατά μήκος του ποταμού Αλφειού τελειώνει σημάνοντας την αρχή μιας νέας περιπέτειας! Η ζωή είναι γεμάτη από εμπειρίες, μερικές είναι όμορφες και μένουν για πάντα χαραγμένες στη μνήμη μας. Άλλες μας αφήνουν μια πικρή γεύση και προτιμούμε να τις θεωρούμε σαν μαθήματα ζωής.

Το ταξίδι είναι ο καλύτερος τρόπος για να αποκτήσουμε γνώσεις γιατί ανακαλύπτουμε νέους ορίζοντες σ?έναν κόσμο που δεν γνωρίζουμε καλά. Και δεν ξεχνάμε ότι: Ο κόσμος είναι ένα μεγάλο χωριό και οφείλουμε να βρούμε το χρόνο να τον ανακαλύψουμε και οφείλουμε πάνω απ?όλα να τον σεβαστούμε γιατί είμαστε αναπόσπαστο μέρος αυτού.
Επιμέλεια: Ζούνη Αικατερίνη Δρ. Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Η ομάδα μας: Ινές Τσαπάρα, Μαριάννα Πλέσσα, Αγγελική Δαφνερού, Παναγιώτα Μπαρτζιώτη, Τάσος Πιέρρος, Γεωργία Αυγερινοπούλου, Κατερίνα Καζαζοπούλου, Αντρέας Στατήρης, Μαριτίνα Σπηλιοπούλου, Σπύρος Λάλης με την καθηγήτρια γαλλικών τους Ζούνη Αικατερίνη.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την Βράβευση του σχολείου μας, του 2ου Γυμνασίου Πύργου στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθηνών, παράρτημα του ΕΚΠΑ από την επίτιμη καθηγήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθηνών κα Καλλιόπη Καλιαμπέτσου, την πρόεδρο του Συνδέσμου καθηγητών Γαλλικής Παν.Εκπ/σης κα Αθηνά Καραθάνου.