7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Με τρεις δημιουργίες, συμμετείχε το σχολείο μας στο 7ο φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας, που πραγματοποιήθηκε στο 1ο Γυμνάσιο Πύργου Ηλείας την Τετάρτη 26 Απριλίου 2017.

- Το πρώτο έργο ήταν η ταινία «Μαθήματα Ζωγραφικής» που δημιουργήθηκε από τους μαθητές Αρτουμά Αλέξανδρο, Αυγουστίνο Νικόλαο, Καούτσι Γεώργιο, Μπερτσάτου Διονυσία, Σιμονάι Αμαρίλντο και Συρογιάννη Νίκη, και συμμετείχε στο διαγωνισμό «Λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό» με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την καθηγήτρια πληροφορικής κ. Ανδρουτσοπούλου Παρασκευή.

- Το δεύτερο έργο που παρουσιάστηκε και είχε τίτλο «Δημιουργώντας στο Microworlds Pro», περιλάμβανε προγράμματα που δημιούργησαν μαθητές της Γ' τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της πληροφορικής.
Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές Αλτάνη Φιλίτσα, Αυγουστίνο Νίκο, Πλέσσα Μαριάννα, Σιμονάι Αμαρίλντο, του τμήματος Γ3 με την επίβλεψη και καθοδήγηση της καθηγήτριας πληροφορικής κ. Ανδρουτσοπούλου Παρασκευής, δημιούργησαν και παρουσίασαν το παιχνίδι Λαβύρινθος.
Οι μαθητές Διονυσόπουλος Πέτρος-Γεώργιος, Ελ-Χατζ Εμμανουήλ, Ζαπάντη Ελένη, Ηλιοπούλου Αγγελική - Μαρία, Θεοδωροπούλου Αναστασία, Καββαθά Νίκη-Ειρήνη, Καββαθάς Γεώργιος, Κατσαλάς Γεώργιος, Μπαρτζιώτης Αθανάσιος-Μάριος και Τσάκαλος Ιωάννης των τμημάτων Γ4 και Γ5 με την επίβλεψη και καθοδήγηση της καθηγήτριας πληροφορικής κ. Σωτηροπούλου Κωνσταντίνας προγραμμάτισαν τη χελωνίτσα της Logo ώστε να σχεδιάζει διάφορα σχήματα (σπείρες, συμπλέγματα πολυγώνων, ιστό αράχνης, χαρταετό, κηρύθρες, λουλούδια, φεγγάρι και αστέρια) και τέλος δημιούργησαν ένα εικονικό αριθμητήριο.

-  Το τρίτο έργο ήταν η ταινία «Πόντος! έν' άστρον φωτεινόν» που δημιουργήθηκε από τους μαθητές Αλτάνη Φιλίτσα, Αρβανιτάκη Μαρία, Αυγουστίνο Νίκο, Κολόκα Αθανασία, Λάλη Σπύρο, Λαμπροπούλου Αδαμαντία, Πλέσσα Μαριάννα, Αμαρίλντο Σιμονάι, Σκούτα Ιωάννα, Σπυροπούλου Αντωνία, Σταυρόπουλο Γεώργιο, Τόγια Ελένη, Τσάκαλο Ιωάννη, Τσεκρέζι Μαρία και Φράγκο Νικόλαο, με την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Θεοδωροπούλου Νικολέττας και της καθηγήτριας πληροφορικής κ. Σωτηροπούλου Κωνσταντίνας. Οι μαθητές θυμήθηκαν τη μακραίωνη και δημιουργική παρουσία των Ελλήνων στον Πόντο και τον τραγικό τους ξεριζωμό. Ξέρουν όμως, ότι ο Ελληνισμός του Πόντου άντεξε και βγήκε νικητής από τις δοκιμασίες: "Ανθεί και φέρει κι άλλο". Στέλνουν έτσι το μήνυμα, πως οι πατρίδες δεν πεθαίνουν, όσο οι άνθρωποι δεν ξεχνούν.

Η ταινία,  βραβεύτηκε με 2ο βραβείο (Κατηγορία: PROJECT) στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα / Διαγωνισμό, "Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον".

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές, για την εξαιρετική δουλειά τους.