Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2014

Με πολύ κέφι οι μαθητές του σχολείου συμμετείχαν στις εκδηλώσεις για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Οι μαθητές είχαν ζωγραφίσει σκίτσα και είχαν δημιουργήσει κολλάζ και πανό. Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και η υπεύθυνη του γραφείου Φυσικής αγωγής κα Κοτρέτσου Πολυξένη.

Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με το μήνυμα του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Αλέξανδρου Δερμεντζόπουλου. Το λόγο στη συνέχεια πήραν οι μαθήτριες Μενύχτα, Κυριακοπούλου και Μαχαίρα. Στη συνέχεια η Ασημακοπούλου Ξανθή διάβασε ένα ποίημα και ο Εριόν Αχμέτι μαζί με την Ασημακοπούλου έπαιξαν σε ένα σκετς για τη διαφορετικότητα. Τέλος ο Συμεών Καραχάλιος έκλεισε το εισαγωγικό κομμάτι λέγοντας «Εσείς γελάτε με εμένα επειδή είμαι διαφορετικός και εγώ γελάω με εσάς επειδή είστε όλοι ίδιοι».

Ακολούθησαν οι αγώνες στο προαύλιο του σχολείου με μπάσκετ βόλεϊ και ποδόσφαιρο καθώς και χορούς. Την ευθύνη των εκδηλώσεων είχαν οι καθηγήτριες Φυσικής αγωγής Δανιελιάν Φανή και Παπαδοπούλου Χαρά.

Πρώτο μέρος

• Όνειρο ήταν (Μαχαίρα, Μενύχτα, Κυριακοπούλου)
  • Στασιστικά στοιχεία βίας (Κορίζης)
  • Ποίημα (Ασημακοπούλου)