Δημιουργίες του Ομίλου STEM-Ρομποτικής

robo1

Το σχολικό έτος 2022-2023 λειτούργησε για πρώτη φορά στο σχολείο μας Εκπαιδευτικός Όμιλος STEM-Ρομποτικής,

υπό την καθοδήγηση των καθηγητών Πληροφορικής  κ. Τσακάλη Ευάγγελου (ΠΕ 86) και Φυσικής κ.  Λαμπρόπουλου Άγγελου (ΠΕ 04.01).

Αξιοποιώντας στο έπακρο τον σύγχρονο εξοπλισμό που έχει το σχολείο μας , όπως  3D Printer, Arduino Boards, Lego Mindstorm Kits , οι μαθητές μας παρήγαγαν σε ατομικό άλλα και σε συλλογικό επίπεδο ιδιαιτέρως αξιόλογο έργο, κάνοντας το σχολείο μας να ξεχωρίζει σε πανελλαδικό επίπεδο για την δημιουργικότητά του και θέτοντας τις βάσεις για πολλές διακρίσεις σε μελλοντικούς μαθητικούς διαγωνισμούς.

Στον όμιλό μας συμμετείχαν αλφαβητικά οι μαθητές:

1. Άγριος Κωνσταντίνος
  2. Αλτάνης Πέτρος
  3. Αλτάνη Χριστίνα
  4. Αντωνόπουλος Φώτης
  5. Ζήρου Ελένη
  6. Λιναρδάτος Θεόδωρος
  7. Μούτσου Νικολία
  8. Νικολόπουλος Άγγελος
  9. Παπαθανασόπουλος Παναγιώτης
  10. Σπίριντον Αντρέας

Παρακάτω παρατίθενται εικόνες και βίντεο,  με επεξηγηματικές σημειώσεις από τις δημιουργίες των μαθητών του ομίλου μας.

robo2

robo3