Μεγάλη δωρεά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Σε μια αξιοθαύμαστη και συγκινητική χειρονομία προέβη ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, κάνοντας πραγματικότητα την αναβάθμιση του εργαστηρίου πληροφορικής.

Οι υπολογιστές του εργαστηρίου ήταν παλιάς τεχνολογίας και υπολειτουργούσαν, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται πολλά προβλήματα στη διδασκαλία του μαθήματος της πληροφορικής.

Σήμερα όμως το εργαστήριο πληροφορικής είναι πια σύγχρονο, με νέους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, χάρη στην ευγενική χορηγία των κ. Κώστα Παναγιωτόπουλου και Παναγιώτη Μπαρτζιώτη (γονέων, μαθητών του σχολείου μας) που προσέφεραν από έναν Η/Υ ο καθένας, αλλά και του Δ.Σ. Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου που ανέλαβε την αγορά έξι ακόμα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.

Μάλιστα στο πρώτο μάθημα, που έγινε στις 14 Οκτωβρίου 2014, παρευρέθηκε και ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αχαΐας και Ηλείας, Θεόδωρος Μπίρμπας, ο οποίος συνεχάρη τόσο το σχολείο για την προσπάθεια που καταβάλει για τις συνθήκες της παρεχόμενης εκπαίδευσης όσο και τους γονείς που στέκονται αρωγοί στην προσπάθεια του σχολείου για την εκπαίδευση των παιδιών τους.

Σε συνέντευξη που έδωσε στην εφημερίδα «Πρωινή» ο Διευθυντής του σχολείου κ. Φωτεινόπουλος είπε:

Όταν πριν από δύο χρόνια ανέλαβα την διεύθυνση του 2ου Γυμνασίου Πύργου ένα από τα βασικά προβλήματα στη λειτουργία του σχολείου, ήταν το εργαστήριο πληροφορικής στο οποίο οι υπολογιστές ήταν παλιοί και χαλασμένοι και αδυνατούσαμε να τους χρησιμοποιήσουμε στο μάθημα. Έτσι βασικός του στόχος ήταν να βρεθεί ο τρόπος ώστε να ανανεώσουμε τον εξοπλισμό. Σήμερα είμαι πολύ χαρούμενος διότι με την αρωγή των γονέων ο στόχος μας υλοποιήθηκε και το Εργαστήριο μας είναι πια σύγχρονο με νέους υπολογιστές και οθόνες και έτοιμο να υποδεχτεί ξανά τους μαθητές. Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τον κ. Κώστα Παναγιωτόπουλο, μέλος του Δ.Σ. Γονέων και Κηδεμόνων, ο οποίος πρωτοστάτησε σε αυτή την προσπάθεια, τον πρόεδρο του Συλλόγου κ. Χρήστο Φωτόπουλο και όλο το Δ.Σ, καθώς  και τον κ. Παναγιώτη Μπαρτζιώτη που βοήθησαν στην αγορά των νέων ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες του εργαστηρίου πριν και μετά την ανανέωσή του.

before1after1