Παροχή προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας επισυνάπτουμε το ψηφιακά υπογεγραμμένο με αριθμό πρωτ. 39731/2020 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) με Θέμα «Παροχή προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο » για τη διασύνδεση των μαθητών σε ένα ασφαλές δίκτυο (www.sch.gr) και την παροχή ποιοτικών ηλεκτρονικών υπηρεσιών σε αυτούς.

Η εγγραφή και δημιουργία μαθητικών λογαριασμών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) για τους μαθητές και τις μαθήτριες λειτουργεί με νέα αυτοματοποιημένη διαδικασία δημιουργίας μαθητικών λογαριασμών στο ΠΣΔ με ευθύνη του κηδεμόνα, η οποία υλοποιείται με τα βήματα που περιγράφονται στο επισυναπτόμενο αρχείο.

Παρακαλούμε αφού διαβάσετε προσεκτικά τις σχετικές οδηγίες στο επισυναπτόμενο αρχείο να υλοποιείται τα παρακάτω βήματα που περιγράφονται ειδικότερα για τους μαθητές στο εδάφιο «1. Εγγραφή και δημιουργία μαθητικών λογαριασμών στο ΠΣΔ για τους μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης».

Ο διευθυντής,

Γεώργιος Κομιώτης.