Τελετή Απονομής Πρώτου Εθνικού και Πανευρωπαϊκού Βραβείου στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου

Την Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου έλαβε χώρα στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών η βράβευση των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Πύργου που ταξίδεψαν από τον Πύργο για την απονομή του Πρώτου Εθνικού και Πανευρωπαϊκού Βραβείου για την σημαντική διάκριση τους στον Διαγωνισμό «Un Patrimoine en Partage» - «Μία κληρονομιά να μοιραστούμε» με την συμμετοχή που είχε σαν τίτλο «Un Patrimoine Sans Frontières - Μία Κληρονομιά χωρίς Σύνορα» του Συνδέσμου Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης.

Οι μαθητές κατενθουσιαμένοι ανέβηκαν στην σκηνή συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες τους Ζούνη Αικατερίνη και Παπαδοπούλου Χαρά προκειμένου να παραλάβουν τα βραβεία τους.

Η κα Ζούνη Αικατερίνη, η καθηγήτρια γαλλικών υπεύθυνη για τον συντονισμό και την δημιουργία του έργου που απέσπασε την πρώτη θέση με την κα Παπαδοπούλου Χαρά, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής που επιμελήθηκε την χορογραφία, μεταφέραν στην Οργανωτική Επιτροπή και στο κοινό τις ευχαριστίες και τους χαιρετισμούς του Διευθυντή του 2ου Γυμνασίου Πύργου κ. Γεωργίου Κομιώτη που δεν μπόρεσε να παρευρεθεί στην βράβευση λόγω ανειλλημένων υποχρεώσεων και του Συλλόγου διδασκόντων.

Οι μαθητές απευθύνθηκαν στο κοινό στην γαλλική γλώσσα και παρουσίασαν το περιεχόμενο του έργου τους που στην συνέχεια προβλήθηκε στην γιγαντοοθόνη της αίθουσας διαλέξεων του Γαλλικού Ινστιτούτου Auditorium Theodoros Angelopoulos:

Notre patrimoine en partage se trouve dans notre région,
à Olympie, dans le sud-ouest du Péloponnèse.
C’est le berceau des Jeux Olympiques et des valeurs universelles
communes à tous les peuples du monde.
En fait, il s’agit d’un Patrimoine sans frontières.
C’est notre point de départ et notre point de rencontre
pour tracer un chemin à suivre ensemble depuis l’Antiquité à aujourd’hui.

Les mots-clés de notre aventure partagée sont :
- Amitié, Fraternité, Egalité, Liberté
- Paix dans le Monde entier
- Amour sans limite dans un Monde tellement riche de ses diversités qui
nous unissent et nous rapprochent.
Olympie, Symbole universel de partage:
Les mots, les phrases,l’histoire
Donnés avec amour à toute la terre,
Unissent les peuples et nuancent les idées.
Les Espoirs, les Rêves et les Idéaux,
Des femmes levant les mains au ciel,
Vénérant ceux qui nous ont tracé le chemin,
Offrande à l’Autel de le Vie!

Οι μαθητές ακολούθησαν τον δρόμο που χάραξε η ιστορία του τόπου τους και πρότειναν ένα όμορφο ταξίδι στην περιοχή τους, μίαν επίσκεψη στον τόπο που γέννησε τους Ολυμπιακούς Αγώνες με το μεγαλείο του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, για να βρούν τις αξίες που μοιράζονται όλοι οι πολιτισμοί και να χτίσουν πάνω σε αυτές τις αξίες γέφυρες επικοινωνίας που ενώνουν τους λαούς όλου του κόσμου.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την βράβευση των καθηγητριών και των μαθητών:

Δημοσιεύσεις του τύπου: