Χριστουγεννιάτικη σχολική Γιορτή του 2ου Γυμνασίου Πύργου

Στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου, τη Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2019, πραγματοποιήθηκε χριστουγεννιάτικη εορτή. Συμμετείχαν μαθητές της Α’ και της Γ’ Τάξης με την καθοδήγηση του Θεολόγου καθηγητή π. Θ Χαμάλη.

σχολειο 2

Παρουσιάστηκαν θεατρικά δρώμενα, έθιμα των Χριστουγέννων από όλη την Ευρώπη και μια ταινία μικρού μήκους, το «Χριστουγεννιάτικο Αντιπαραμύθι» του Ευθύμη Χατζή. Μέσα από αυτές τις δράσεις οι μαθητές μετείχαν βιωματικά στο κοσμοσωτήριο γεγονός της Γέννησης του Θεανθρώπου.

σχολειο1Στο τέλος της γιορτής καθηγήτριες ξένων γλωσσών του σχολείου όπως οι κ. Αικ. Ζούνη, Δ. Ηλιοπούλου και Α. Παναγούλια,

εκπαιδευτικοιπροσέφεραν στην παριστάμενη κοινότητα χειροποίητα χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα από την Αγγλική, Γαλλική και Γερμανική παράδοση.

γλυκα 1

γλυκα 3Ο Δντης του σχολείου κ. Γ. Κομιώτης συνεχάρη τους μαθητές-τριες και τον καθηγητή τους για την παρουσίαση της γιορτής καθώς και τις ξενόγλωσσες συναδέλφους και ευχήθηκε στη σχολική κοινότητα καλά Χριστούγεννα και ένα ειρηνικό και ελπιδοφόρο νέο έτος.